Міжнародний день пам'яток і визначних місць

18 квітня відзначався Міжнародний день пам'яток і визначних місць. Започаткований в липні 1983 р. Асамблеєю Міжнародної ради з питань охорони пам’ятників і визначних місць (International Council on Monuments and Sites; ІCOMOS), створеної при ЮНЕСКО

На сьогодні у Списку Всесвітньої Спадщини ЮНЕСКО від України перебуває 7 об`єктів, а саме:

Київ: Собор святої Софії з прилеглими монастирськими спорудами, Києво-Печерська Лавра (з 1990 р.);

Ансамбль історичного центру Львова (з 1998 р.);

Геодезична дуга Струве (з 2005 р.);

Букові праліси Карпат та стародавні букові праліси Німеччини (з 2007 р., 2011 р.);

Резиденція митрополитів Буковини і Далмації (з 2011 р.);

Дерев'яні церкви карпатського регіону Польщі і України (з 2013 р.);

Стародавнє місто Херсонес Таврійський (з 2013 р.).

Крім того, станом на сьогодні у переліку об’єктів-кандидатів (Tentative List) на включення до Списку всесвітньої спадщини знаходяться 16 українських об’єктів.

Природні та рукотворні пам’ятки Василькова та Васильківщина, сміливо можна віднести до Списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. До цього списку належать:


Станція-синагога.

Цікавою видається архітектурна пам’ятка єврейської культури розташована по вулиці Пушкіна.

На початку ХХ століття іудейська громада збудувала на цьому місці синагогу. Однак у 20-х р.р. минулого століття радянська влада відібрала у громади будівлю. Згодом у цьому приміщенні відкрили залізничну станцію «Васильків-2».

У 90-х роках ХХ ст. станція-синагога припинила функціонування.


Декабристи та Васильківщина.

Історія Василькова тісно пов’язана із декабристським рухом. Після організації Південного товариства у березні 1812 року, було створено управу у Василькові. Останню очолили Сергій Іванович Муравьйов-Апостол та Михайло Павлович Бестужев-Рюмін. У місті зберігся адміністративний будинок по вулиці Покровській 1,де знаходився штаб Чернігівського полку, солдати якого виступили на Соборній площі 29 грудня 1825 року проти самодержавства. Ця пам’ятка будувалась протягом 1808-1809 років. Нині частина будівлі є філією міського історико-краєзнавчого музею (відділ «Декабристи на Васильківщині»).

І саме в ній зберіглася камера, де після арешту перебували декабристи Іванович Муравьйов-Апостол та Михайло Павлович Бестужев-Рюмін.


Собор Антонія і Феодосія Печерських. Змієві вали.

Окрім адміністративних споруд Васильків славиться православними храмами.

Перлиною українського бароко вважається Собор Антонія та Феодосія Печерських, зведений у 1758 році лаврським (майстром-кріпаком) Степаном Ковніром.

Храм стоїть на високому пагорбі, серед давніх валів, де раніше розташовувався дитинець (укріплена стародавня частина), (по вулиці Соборній,61).

Одразу за собором знаходиться пологий пагорб, який є нічим іншим, як фрагментом знаменитого Змієвого валу.

На змієвому валу знаходиться колодязь Феодосія Печерського. Феодосій народився у 1008 році у Василькові, і вже після прийняття чернечого постригу в Києві, власноруч викопав у рідному місті криницю. Каплицю над колодязем збудовано у 1832 році, по вулиці Шевченка.


Миколаївська церква.

Цікавою пам’яткою архітектури кінця ХVIII ст. є Миколаївська церква розташована по вулиці Шевченка.

Збудована у 1792 році коштом Іоанна Колосовського.

Храм представляє зразок перехідного етапу від бароко до класицизму. На подвір’ї церкви стоїть надколодязна каплиця побудована до 1000-річчя Василькова.


Васильківські Карпати.

Поблизу Василькова серед балок та ярів вздовж річки Стугна та її притоки Бугаївки, розкинувся парк місцевого значення «Васильківські Карпати». Він створений у 1999 році. Знаходиться поміж селами Велика Бугаївка, Гвоздів, Крушинка, Рославичі.

«Васильківські Карпати» мають важливе історико-природниче значення, оскільки на схилах ярів, збереглася степова рослинність.